Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Online svet je plný článkov a návodov, ako žiť zero waste alebo jednoducho povedané nevytvárať žiadny odpad. Nemysliteľné? Poďme to skúsiť spoločne.

Možno nedosiahneme taký úspech ako Bea Johnson z Kalifornie, ktorá tvrdí, že odpad celej rodiny za jeden rok zmestí do zaváraninového pohára, ale skúsme aj my vylepšiť image Slovenska v oblasti množstva odpadu a jeho recyklácie.   

Ako to začalo so zero waste u nás?

Opäť ma k zamysleniu priviedla moja drahá fúzatá polovička, keď som po príchode domov zistila, že ,,vylepšil” našu domácnosť. Prikláňa sa k životnej filozofii minimalizmu, a tak z našej  kuchyne zmizli hrnčeky, z poličiek vázičky. Prvý dojem bol super, pretože byt vyzeral čistejší a väčší, až druhý pohľad na môj obľúbený hrnček v koši mi zmazal úsmev z tváre.

Takáto selekcia zbytočností prebehla u nás doma dvakrát a v konečnom dôsledku som rada, že sme zbavili vecí, ktoré sme nepotrebovali. Sťahovanie je super príležitosť na prehodnotenie stavu hmotného imania domácnosti. Pre nás ženy je najväčšou devízou zníženie času ,ktorý venujeme upratovaniu.

zero waste domácnosť bambusové kefky

Druhým krokom k zero waste u nás doma, ktorý prispel  k mojej srdcovej arytmii, bolo pretriedenie oblečenia a obmedzenie nakupovania. Áno dámy, dá sa to zvládnuť. Ak pre svoj šatník zvolíme nadčasové a ľahko kombinovateľné kúsky, hodiny prezliekania pred zrkadlom sa stanú minulosťou a čisté nebude len naše svedomie, ale aj príroda.

Ako zúženie šatníka prispieva k zero waste? Ak mám v šatníku veľa vecí, ale nemám ich s čím kombinovať, skôr či neskôr poputujú do koša. Ak mám v šatníku veľa vecí, ktorých kvalita je diskutabilná, veľmi rýchlo sa opotrebujú a poputujú kam? Do koša.

zuzenie satnika zero waste domacnost

Ako premeniť odpad na niečo užitočné?

Vrecúška, vrecúška všade samé vrecúška. Ideme kúpiť pečivo a kam ho  máme vložiť? To isté platí aj pri ovocí a zelenine. Obchodné reťazce nám vnucujú malé mikroténové vrecúška na každom rohu. Máme aj iné možnosti? Samozrejme!

Moja kamarátka Katka dotiahla svoj boj s vrecúškami do úspešného konca tak, že si ušila svoje vlastné zo starej záclony. Okrem toho, zo zvyškov látok šije Veselé papučky. Ak ste na tom s ručnými práce tak, ako ja, môžete si kúpiť biodegradovateľné vrecúška, ktoré vymysleli dve Češky.


Rovnaké zbohom by sme mali dali aj malým plastovým taškám. Ideálnou náhradou sú plátenné tašky, ktorá sa bez problémov zmestia do kabelky.

V poslednom čase začali na Slovensku rásť ako huby po daždi bezobalové obchody. Veľký palec hore pre majiteľov a zákazníkov. Mnohé z nich majú e-shopy, a tak nezúfajte, ak vo vašom meste zatiaľ žiadny nie je. Mapu bazobalových obchodov na Slovensku a v Čechách nájdete tu.

Čapovaná drogéria? Čo to je? Jeden skvelý nápad, ako neplatiť za obaly zo šampónov, pracích  prostriedkov a podobne. Joop, na Slovensku nemusíme čapovať len pivo.

V tomto článku nesmieme zabudnúť ani na nás a naše bambusové kefky, ktoré tiež prispievajú k myšlienke zero waste. Bambusové zubné kefky sú biodegradovateľné. Ak vám prestali slúžiť, po odstránení štetiniek, ich hodíte do kompostu a je po probléme. Ako hovoríme u nás doma ,,Čisté zuby, čisté svedomie.”

Možností , ako eliminovať odpad v domácností je veľa. Aké sú vaše skúsenosti? Máte nápady ako znížiť odpad v domácnosti? Podeľte sa s nami. 

 

Pridajte Komentár

Čítali ste už?

bambusové kefky

Komu zvonia do hrobu

Dočkali sme sa. Mnohým plastovým výrobkom zvoní umieračik.  Prišiel čas, kedy sa nebudeme len nečinne

Shopping Cart
Scroll to Top

Využite zľavu, aká tu ešte nebola. Kúpte jedno rodinné balenie bambusových zubných kefiek a druhé vám pribalíme úplne zadarmo.

Deň
Hodín
Minút
Sekúnd

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí, pretože stránka je zabezpečená SSL certifikátom a všetky dáta sú preto šifrované.

Prihlásenie

Registrovať sa

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.