Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Určite sa to stalo aj vám. Prehodnotili ste svoj postoj k životnému prostrediu a plní entuziazmu ste si povedali, že prestanete používať plastové fľaše. Výborne, chválime vás. Okrem vášho zdravia, myslíte aj  na prírodu a svoju peňaženku. Pri kúpe nápoja platíte aj za obal.

Plastová fľaša

Prvá voľba padne používať fľašu, ktorú už máte doma. Väčšinou v nej bola minerálka, džús prípadne ľadový čaj.  Práve toto nie je najšťastnejšie riešenie. Opakované použitie môže byť pre vás nebezpečné. Pri ich výrobe sa používa oxid amonitý  a ten sa pri vyšších teplotách uvoľňuje aj do nápoja vo fľaši.

Najväčší problém je v lete, kedy teploty stúpajú. Okrem toho sa v plastovej fľaši množia baktérie. Všímajte si označenie na spodu fľaše. Nachádza sa tam trojuholník, v ktorom je číslo. Toto číslo označuje druh plastu, z ktorého je fľaša vyrobená.

Označenie

Číslo 1( PET, PETE) – tieto fľaše sú vhodné len na jednorázové použitie, pretože pôsobením kyslíka a vysokej teploty sa do nápoja vylučujú toxické látky. Tiež existuje možnosť bakteriálneho zanesenia. Nepomôže ani to, že fľašu pravidelne umývate.

Čísla 3, 6 a 7 ( PVC, PC) – vylučujú ftaláty, styrény a bisfenol A do nápoja. Ak ich používate dlhodobo, môžete si spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti.

Čísla 2,4( polyetylén PE) a číslo 5 ( polypropylén PP) –  tieto môžete použiť viackrát, ale len na studenú vodu a treba ich pravidelne dezinfikovať.

Viac o škodlivosti plastov a iných obalov sa dočítate na stránkehttp://www.kompost.sk/informacie/jednorazove-napojove-obaly-skodia-viac-ako-vratne-flase

Pozor na BPA

Druhá možnosť je kúpa novej plastovej fľaše na vodu. Aj tu platí, že musíme čítať, čo kupujeme. Veľkým oblúkom sa vyhnite fľašiam, ktoré obsahujú BPA. Tento plast sa na výrobu fliaš používa veľmi často, pretože fľaše vyzerajú ako zo skla, sú ľahké a nerozbitné. To je dôvod, prečo sa z neho vyrábajú hlavne fľaše pre deti.

Sklenená fľaša ako alternatívka k plastovej

Ok, a z čoho máme teda piť, keď plast je nevhodný? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Návrat k skleneným fľašiam. Sú bezpečné aj pri opakovanom použití, nemnožia sa v nich baktérie a cez sklo vidíte, či v nápoji nemáte aj “potápačov”. V našom eshope nájdete fľaše na horúce aj studené nápoje.

Sklenené fľaše

Pre deti sú vhodnejšie fľaše z antikorovej ocele. Je jednoduché udržiavať ich čisté, sú nerozbitné a prakticky nezničiteľné. Tie naše okrem toho udržia teplo aj chlad. Ideálne sú tak pri športovaní alebo pre deti.

Nerozbitná antikorová fľaša

Pridajte Komentár

Čítali ste už?

bambusové kefky

Komu zvonia do hrobu

Dočkali sme sa. Mnohým plastovým výrobkom zvoní umieračik.  Prišiel čas, kedy sa nebudeme len nečinne

Shopping Cart
Scroll to Top

Využite zľavu, aká tu ešte nebola. Kúpte jedno rodinné balenie bambusových zubných kefiek a druhé vám pribalíme úplne zadarmo.

Deň
Hodín
Minút
Sekúnd

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí, pretože stránka je zabezpečená SSL certifikátom a všetky dáta sú preto šifrované.

Prihlásenie

Registrovať sa

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.