Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

December –  mesiac, na ktorý sa tešia predovšetkým deti. Hystériu u našich potomkov spôsobujú dva veľké dni 6.12. Mikuláš a 24.12. Vianoce.

Nám obetavým matkám, otcom, strýkom, tetám a starým rodičom behajú v hlavách premyslené aj nepremyslené kalkulácie, ktoré podliehajú konzumu a ,,želaniam” našich najmenších. Bankový účet zažije šok, naše srdce tiež, ale hlavné je, že sme zdraví a deti sú šťastné.

Punč alebo vedro s vodou?

Okrem toho, svoj voľný čas obetujeme domácnosti, pretože okná a podlahy sa musia lesknúť a nevyčistená kuchynská linka je hanbou. Nevadí, že pozabudneme na vianočnú besiedku našich detí alebo nestíhame vianočný punč s kamoškou.

Mnohé udalosti v mojom živote mi ukázali, že čaro decembrových sviatkov nie je v drahých darčekoch a ani v umytých oknách. Doma razím teóriu, že Ježiško sa narodil v maštali, tak nech sa u nás cíti ako doma.

Nie , nemáme doma bordel, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani koniar z 15. storočia, ale ani okná umyté v určitý čas. Nepredbiehame sa v honosnosti vianočnej výzdoby, u nás majú miesto vianočné gule vyrábané už desaťročia v susednej Čadci alebo handmade výrobky nášho syna.

Večery trávime spoločne pri čaji a spoločenských hrách a občas program spestríme návštevou vianočných trhov s punčom v ruke. Nenaháňame sa po obchodných centrách a Black Friday na nás nemá dosah. Užívame si spoločné chvíle v trojici alebo viacerici, keď prídu priatelia.

Je to čas, kedy je u nás každý vítaný a vie, že nás svojou návštevou poteší, pretože nás nevyrušil pri čistení kúpeľne.

Náš balíček

Mikuláš u nás nebude v znamení nemerateľného množstva čokolády a sladkostí. Náš malý duracel má energie dosť. Preto bude jeho balíček plný ovocia a orieškov. Nebojte sa, nie sme úplne šialení a nejaká tá čokoládka sa tam nájde, len jej bude menej a budú prevažovať hlavne čokoládové cukríky kupované na váhu a bez obalu.

A samozrejme v balíčku si nájde aj zubnú pastu a bambusovú zubnú kefku. A nie sme jediní,  ktorí svojim zlatíčkam pribalia bambusovú zubnú kefku do balíčka. Úprimne, radšej kefky v balíčku a pravidelnosť v čistení zubov, ako polovica výplaty,, darovaná” zubárovi.

Ani Vianoce nebudú u nás úplne tradičné, ale o tom, až nabudúce.

Myslíme EKOlogicky a skúšame zerowaste.

 

2 názory na “Mikuláš, čo nám dáš? Môže byť aj Mikuláš ekologický?”

  1. Odporúčame. Vianočné kefky ako darčeky pre rodičov a príbuzných už máme, ale akosi sme zabudli na seba. Takže ešte obj. na Mikuláša. ĎAKUJEM za pripomenutie. Prajeme príjemný a nikým/ničím nerušený DECEMBER. D. S.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čítali ste už?

bambusové kefky

Komu zvonia do hrobu

Dočkali sme sa. Mnohým plastovým výrobkom zvoní umieračik.  Prišiel čas, kedy sa nebudeme len nečinne

priprava do skoly s bambusovými kefkami

Eko fľaša do školy

K povinnej výbave každého školáka patrí fľaša na vodu. V našom prípade sme sa pri rozhovaní držali niekoľkých parametrov.

Scroll to Top

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí, pretože stránka je zabezpečená SSL certifikátom a všetky dáta sú preto šifrované.

Prihlásenie

Registrovať sa

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.